Jak dobrać obuwie do ćwiczeń?

Buty to one oddzielają nas od podłoża, tłumią obciążenia, trzymają stabilnie stopę oraz kostkę poza tym dobre obuwie cechuje się dobrym przepływem powietrza które, zapobiega przepacaniu się stopy oraz daje komfort noszenia przez cały czas jego użytkowania. Trzeba dobrze zastanowić się jakie buty wybrać przed ich zakupem gdyż czas w nich spędzony jest częścią czasu wolnego więc poza zmęczeniem które, niesie za sobą wysiłek fizyczny nic innego nie powinno nam przeszkadzać w czerpaniu przyjemności z aktywnie spędzanego czasu który, jest po godzinach naszej pracy zawodowej. Udając się do profesjonalnego sklepu dostaniemy pełne informacje jakie obuwie będzie dla naszej stopy najlepsze. Podstawową rzeczą będzie określenie długości, szerokości oraz obwodu poprzecznego stopy. Następnie będzie potrzebna analiza chodu która określi pronację stopy czyli naturalnego skierowania do wnętrza obrotu stopy, która amortyzuje uderzenie, gdy pięta dotknie podłoża. W zależności od tego, czy u osoby ćwiczącej występuje zbyt duża bądź zbyt mała pronacja, noszenie niewłaściwego obuwia może zwiększyć ryzyko kontuzji lub do niej doprowadzić. Jaśniejsze światło na to zagadnienie rzuca niżej zaprezentowane rysunki wraz z opisem:

Normalna pronacja

Jeśli masz normalną pronację. W takim przypadku możesz biegać w wielu rodzajach obuwia, jednak najlepsze będą specjalne neutralne buty do biegania odpowiednio amortyzujące i podtrzymujące.

Mała pronacja

Małą pronacja, zwana również supinacją, ma miejsce wtedy, gdy stopa wykonuje niewielki obrót. Zewnętrzna część pięty uderza o podłoże pod zwiększonym kątem przy niewielkiej bądź żadnej pronacji, przez co podudzie narażone jest na duże wstrząsy. Takie zewnętrzne ustawienie stopy zachowane jest przez całą fazę podparcia i ma wpływ na efektywność całego biegu.

Duża pronacja

Duża pronacja ma miejsce wtedy, gdy stopa obraca się za bardzo, lub wtedy, gdy nie powinna, na przykład w późnej fazie podparcia. W tym przypadku duża część wagi przenoszona jest na wewnętrzną lub przyśrodkową cześć stopy, a gdy biegacz porusza się do przodu, ciężar niesiony jest przez wewnętrzną krawędź stopy, zamiast przez śródstopie. Destabilizuje to stopę, która próbuje odzyskać stabilność poprzez kompensowanie ruchu do środka. W tej swego rodzaju reakcji łańcuchowej dochodzi do wpływu na biomechaniczną wydajność nogi, w szczególności biodra i kolana.