Spacer to jedna z najczęściej podejmowanych przez nas aktywności fizycznych, wymaga małego nakładu finansowego oraz można ją realizować prawie wszędzie. Tymi samymi plusami może pochwalić się Nordic Walking, który dodatkowo angażuje mięśnie obręczy barkowej oraz wymaga od nas prostej sylwetki. A wszystko dzięki kijom, których używamy przy Nordic Walking, to one wymagają od nas zaangażowania górnych partii mięśniowych. Gdy one pomagają nam w maszerowaniu nasze kroki stają się dłuższe przez co lepiej wykorzystujemy mięśnie naszych nóg. Jak widać jest szereg plusów, które przemawiają za zabraniem kijów na następny spacer.
Przed pierwszym marszem dobrze będzie sprawdzić jak powinniśmy się posługiwać kijami oraz jak wykorzystać je by były one pomocne a nie przeszkadzały w aktywności fizycznej. Poniżej krótki opis ułożenia naszego ciała, dwie grafiki ukazujące poprawną technikę oraz filmik instruktarzowy.
Sylwetka: Podczas chodzenia plecy powinny być wyprostowane (nie garbimy się), brzuch wciągnięty, łokcie rozluźnione i w miarę proste, ale nie sztywne. W miarę jak przyspieszymy pozwólmy ciału pochylić się trochę do przodu.
Kroki: stawiamy zaczynając od pięty, przez śródstopie, wybijając się z palców. Kroki powinny być trochę dłuższe niż zazwyczaj, tak aby czuć rozciąganie w pachwinach.
Ramiona i nogi: pracują naprzemiennie: lewa noga, prawa ręka i odwrotnie. Rękami poruszamy naturalnie do wysokości pępka.
Najczęstszy błąd jak się spotyka to ugięte ramiona w stawie łokciowym. Brak wyprostowanej ręki nie pozwala nam „odepchnąć” się od kijka co uniemożliwia nam wydłużenie kroku.
Bardzo często poruszanym problemem szczególnie przez osoby młodsze jest niechęć do korzystania z kijów ze względu na małą intensywność. Najczęściej mówią tak osoby, które nigdy nie były na Nordic Walking i nie wiedzą jak bardzo może być to męczące. Poprzez wydłużony krok oraz zaangażowanie mięśni obręczy barkowej wiele mięśni się męczy o wiele bardziej niż przy marszu czy nawet truchcie. Jeżeli naprawdę skupimy się na naszej aktywności fizycznej oraz technice po parunastu minutach Nordic Walking zmienimy zdanie na temat tej aktywności fizycznej.